Przesyłki międzynarodowe – jak odpowiednio zapakować paczkę

Kartonowe pudełko, taśma klejąca i nożyczki – czy to wystarczy, aby odpowiednio przygotować paczkę do wysyłki za granicę? Odpowiednie jej zabezpieczenie stanowi gwarancję skutecznej ochrony przed uszkodzeniem podczas transportu. Jest to kluczowe, szczególnie kiedy wysyłamy przedmioty delikatne i szklane. Kurierzy dokładają wszelkich starań, aby przesyłka dotarła pod właściwy adres w nienaruszonym stanie, jednak bez odpowiedniego zapakowania nie zawsze jest to możliwe.

Pakowanie w 3 krokach

Każde opakowanie niezależnie od wielkości, wagi i rodzaju przesyłanego przedmiotu/towaru powinno składać się z 3 części. Opakowanie zewnętrzne należy dostosować przede wszystkim do wagi zawartości. Jeżeli jest ona większa, konieczny okazuje się wybór solidniejszego kartonu, najlepiej z podwójnymi, a nawet pięciowarstwowymi ściankami. Wiele osób wykorzystuje używane pudełka kartonowe, które na skutek użytkowania straciły już swoją jakość i nie zapewniają odpowiedniej ochrony. W przypadku wysyłki kilku przedmiotów można korzystać ze specjalnych pudelek z przegródkami.

Kolejnym ważnym elementem opakowania jest jego wypełnienie. Aby przedmiot nie przemieszczał się w pudełku podczas transportu, należy wypełnić wolne przestrzenie styropianem, wiórami styropianowymi, lub czymkolwiek co zapewni odpowiednią amortyzację. Wypełnienie zabezpiecza zawartość paczki przed ich przesuwaniem się, wstrząsami oraz wibracjami.

Każda paczka powinna również być dodatkowo zabezpieczona. W tym celu stosuje się taśmy samoprzylepne i folię stretch. Często popełnianym błędem jest owijanie paczki sznurkiem, który wkręca się w rolki automatycznego sortera i nie zabezpiecza odpowiednio pudełka przed ewentualnym rozerwaniem.

Przesyłki wymagające szczególnego zabezpieczenia

Sposób pakowania należy dostosować do rodzaju przesyłki. Delikatne przedmioty oraz te wykonane ze szkła dobrze dokładnie owinąć materiałem przeznaczonym do pakowania np. Bubble Wrap. Warto jest również odpowiednio oznaczyć przesyłkę, informując o jej zawartości, czyli na kartonie umieszczamy komunikat – Uwaga Szkło i Fragile – koniecznie w dwóch językach. Podobnie postępujemy przy obrazach i lustrach. Wysyłając sprzęt elektroniczny, najlepszym rozwiązaniem jest umieszczenie go w oryginalnym opakowaniu. Jeżeli takiego nie posiadamy, zabezpieczamy go Bubble Wrap, a wolną przestrzeń wypełniamy np. kulkami polistyrenowymi. Chcąc wysłać rower, trzeba pamiętać, aby kierownica była równoległa z ramą, a siodełko opuszczone do najniższego poziomu. Wszystkie ruchome części zabezpieczamy przed ich przemieszczaniem.

Przesyłkę warto ponadto właściwie oznaczyć. Aby przesyłka zawsze znajdowała się we właściwym ułożeniu podczas transportu, należy nakleić oznaczenie GÓRA/DÓŁ. Jest to informacja dla kuriera, że powinien zachować ostrożność podczas sortowania oraz transportu.
Pamiętajmy również o tym, że wartościowe przesyłki powinny zostać ubezpieczone. Unikamy dzięki temu niepotrzebnych nerwów w przypadku problemu. Wiele firm kurierskich umożliwia wykupienie dodatkowej usługi pozwalającej na ostrożne traktowanie i gwarantującej ostrożne traktowanie w transporcie.

Wybierz typ przesyłki:

Pamiętaj o podaniu poprawnych danych dotyczących przesyłki. Jeżeli kształt lub gabaryty będą niezgodne ze zleceniem, zostanie Ci naliczona różnica w cenie. W przypadku przesyłek paletowych prosimy o podawanie wagi oraz wymiaru wraz z paletą.

Masz pytania?
Napisz lub zadzwoń
biuro@paczuszka.com
infolinia 690 060 690
Do góry ^

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.